Jan Nowicki we wspomnieniach

POLE KULTURY Samorządowa Instytucja Kultury Miasta i Gminy Niepołomice zaprasza na  trzydniowe wydarzenie, podczas którego będziemy wspominać i podziwiać twórczość zmarłego przed dwoma laty wybitnego aktora, reżysera, pedagoga i pisarza – Jana Nowickiego. Niezapomniany odtwórca roli Ketlinga. Kultowy Wielki Szu. Był uosobieniem dżentelmena, amanta i rycerza w jednej postaci. Kobiety kochały się w Nim na zabój. Sam najbardziej dumny był jednak ze swoich książek…I właśnie dlatego to wydarzenie nie mogło zostać nazwane inaczej…

Szczęśliwy Bałagan. Jan Nowicki we wspomnieniach

6-8 grudnia 2024 r.

Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa

ul. Zamkowa 4, Niepołomice

W PROGRAMIE:

6 grudnia | piątek

godz: 18:00

Twórczość literacka Jana Nowickiego. Spotkanie z udziałem: Anny Nowickiej, Jerzego Fedorowicza, Marka Stryszowskiego oraz Zbigniewa Książka w roli prowadzącego.

godz. 20:00

Seans filmu Sanatorium pod klepsydrą, reż.  Wojciech Has /Kino Ważka/

7 grudnia

godz. 18.00 | sobota

Spektakl „Śmierć i miłość”

Autor i reżyser: Marek Stryszowski

Muzyka: Marek Stryszowski, Cezary Chmiel

Teksty i poezja m.in. autorstwa ks. Jana Twardowskiego, Wiesława Siekierskiego, Bolesława Leśmiana, Zbigniewa Książka, Lesława Kuzaja

8 grudnia | niedziela

godz. 18.00

Gdzieś… Tam…
Jana Nowickiego piosenki w doborowym towarzystwie

Joanna Słowińska – śpiew, skrzypce, bęben obręczowy
Stanisław Słowiński – skrzypce
Bartosz Kalicki – fortepian

godz. 19.30

Seans filmu Spirala, reż. Krzysztof Zanussi /Kino Ważka/

________________________________________________

Więcej informacji o sobotnim spektaklu:

Zespół De Profundis wystąpi w składzie:

Marek Stryszowski – saksofony, EWI, wokal, loop

Cezary Chmiel – instrumenty klawiszowe

Tomasz Kudyk – trąbka

specjalni goście:

Rasm Al-Mashan – wokal

Kalina Malik – śpiew

Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne, perkusja

oraz

Adam Drzewiecki – wizualizacja

Ideą spektaklu jest uczczenie pamięci Jana Nowickiego, który przez blisko ćwierć wieku wraz z zespołem De Profundis występował w spektaklach muzyczno-poetyckich (m.in. „Droga Krzyżowa – muzyczne obrazy i impresje”, „Z obłoków na ziemię”); był ich współautorem i współwykonawcą. Z tymi spektaklami odbyli niezliczoną ilość koncertów w Polsce i zagranicą. Powstały na tej bazie spektakl „Śmierć i miłość” jest kompilacją i podsumowaniem wspólnej działalności muzyków z Panem Janem.

Pan Jan osobiście – z obłoków, uczestniczy w tym spektaklu i jest główną postacią wydarzenia. Zwłaszcza, że towarzyszy On nam nie tylko na fotografiach, ale też zachowanych, utrwalonych głosowych recytacjach.

WIęcej informacji o niedzielnym koncercie:

Joanna Słowińska
Gdzieś… Tam…
Jana Nowickiego piosenki w doborowym towarzystwie

Joanna Słowińska – śpiew, skrzypce, bęben obręczowy
Stanisław Słowiński – skrzypce
Bartosz Kalicki – fortepian

Joanna Słowińska – charyzmatyczna pieśniarka, laureatka wielu renomowanych festiwali, m.in. Grand Prix oraz Nagrody Publiczności festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, „Superjedynek” TVP1 w ramach festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, trzykrotna laureatka nagrody Polskiego Radia Folkowy Fonogram Roku (za płyty: „Muzykanci”, „Live in Alchemia”, „Możesz być”). Inspiruje się polską i słowiańską muzyką tradycyjną. Miłośnikom piosenki literackiej – znana z brawurowych interpretacji kompozycji Zygmunta Koniecznego („Wyspiański Koniecznego”, „Litania polska”), Stanisława Słowińskiego („Zielnik polski”, „Bursztynowe drzewo”). Jako solistka form kantatowych koncertowała pod batutą m.in. Jerzego Maksymiuka, Alexandra Liebreicha, Diego Navarro, Michała Dworzyńskiego, Jerzego Salwarowskiego. Koncertowała w większości krajów Europy (m.in. w ramach WOMAD UK), w USA (m.in. NY Broadway Symphony Space, Chicago Cultural Center), w Ameryce Południowej (WOMAD Chile), w Azji (Gruzja, Indie, Korea Południowa). Przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczona medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze, przez Prezydenta Krakowa Nagrodą Miasta Krakowa (2022) oraz odznaczeniem Honoris Gratia – przyznanym za szczególne zasługi dla kultury Krakowa i promocji kultury Krakowa na świecie (2022).

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST BEZPŁATNY!

Facebook
YouTube
EkoBilet